بمب اتم و رویکرد دولت آمریکا

 

    این پیشنهاد بر خلاف تمام پیشنهادهایی که در طول اعصار تاریخ از طرف دانشمندان جهت بهتر شدن زندگی مردم  به حاکمان شده بود ، بلافاصله در دستور کار قرار گرفت و خیلی زود باعث کشتار بیش از صد هزار نفر در ژاپن گردید . گذشته از اینکه خود انیشتین در این پروژه مستقیما همکاری نکرد اما برغم حمایت تلویحی او از این کار  حداقل در نامه ای که به فیزیکدانی ژاپنی نوشته است نمی توان گفت اگر وی  می دانست پیشنهادش بجای بازدارندگی قرار است  با استفاده بر روی مردم بی گناه عملی شود آیا باز هم چنینن پیشنهادی را ارائه می کرد یا نه و دفاع وی از این برنامه چقدر ناشی از غرور دانشمندی است  که نمی خواهد عواقب پیشنهاد اشتباهش را بپذیرد.

      از آنجا که گاهی در محیط دانشجویی شاهد دفاع از استفاده بمب اتم بودم - که شاید از علاقه ای نشات می گیرد که به یک الگوی علمی  وجود دارد - بر آن شدم برخی حقایق تاریخی را از دید گاه موافقان و مخالفان این عمل بیان کنم .

 

اول: ژاپن کشوری تجاوز گر بوده و با اتحاد با آلمان نازی و ایتالیای فاشیست و حمله به کشور های شرق آسیا باعث کشتار فراوانی بخصوص در چین شده بود .

دوم: حتی پس از شکست متحدین اروپایی ، ژاپن هنوز قصد تسلیم و پایان جنگ را نداشت و همچنان ضربات مهلکی بر متفقین وارد می ساخت .

سوم: بنا بر ادعای دولتمردان آمریکایی ، تلاش ارتش آمریکا برای اشغال ژاپن می توانست باعث مرگ یک میلیون نفر شود ! پس بمب اتم بهترین راه برای اتمام جنگ با تلفات کمتر بود .

اما حقایقی که کمتر ذکر می شود چیست ؟

1-      ژاپن پس از شکست آلمان مورد حملات شدید آمریکا واقع گشته بود و به مرور از تمام کشور های اشغال شده اش پس رانده شده بود و حتی بسیاری از جزایر بزرگش - مثل جزیره " ایوجیما " و"اوکیناوا"  -  در اشغال آمریکا بود و فقط جزیره اصلی ژاپن مقاومت می کرد .

2-      ژاپن دیگر برا ی جنگ افروزی و کشتار دیگران نمی جنگید بلکه می خواست از اشغال کشورش جلوگیری کند . حقی که برای هر دولت و ملتی متصور است که استقلال خود را حفظ کنند . این مسئله ای است که هنوز هم ژاپنی ها با آن در گیر هستند و هنوز چند ده هزار آمریکایی در ژاپن حضور دارند و روزی نیست که در اخبار جنایت های نیروهای آمریکایی بر علیه مردم محلی  و اعتراضات آنها نشر نیابد. آمریکا می توانست با تحریم و تنبیه های دیگر دولت ژاپن را مجازات کند و وادار به تسلیم کند . این لطفی بود که در حق کشورهایی همچون اسپانیا و ایتالیا دیگر متحدین  سفید پوست آلمان نازی انجام شد ولی چرا زرد پوستان آسیایی لیاقت این لطف را نداشتند سوالی است که باید از آمریکایی ها پرسید .

3-      با اینکه ژاپن با اتکا به عملیات " کامی کازی" (سقوط انتحاری) هواپیماهای کوچکش  ناوهای آمریکایی را کلافه کرده بودند ولی کاملا از لحاظ نظامی شکست خورده بودند . آنچنان پدافند هوایی ضعیفی داشتند که بمب افکن های آمریکایی حامل بمب اتم همراه چند هواپیمای دیگر برای فیلمبرداری یک از بزرگ ترین جنایت های قرن براحتی وارد شهر های ژاپنی می شدند. معلوم بود که ژاپن دیگر خطری برای جامعه جهانی نبود و به اندازه کافی مجازات شده بود. اما چرا آمریکایی ها هنوز هم می خواستند ژاپن را اشغال کنند . البته از کشوری که سنگ بنای آن با کشتار صد میلیون سرخپوست نهاده شده بود هنری بیش از اشغال کشور های دیگر انتظار نیست.  اگر قبول ندارید به فهرست جنگ های آمریکا در چند دهه اخیر نگاهی بیاندازید .

4-      حقیقت واقعی این است که نیازی به اشغال کشور ژاپن همراه با بمب اتم یا بدون آن نبود که ادعای مسخره یک میلیون کشته چندان اهمیت داشته باشد. اما خارج از اینکه اعداد و آمار همواره در اختیار قدرتمندان و فاتحان است  و  نمی توان تلفات اشغال بدون بمب اتم را با راحتی محاسبه کرد؛ اما چیزی که مسلم است در این حالت اکثر تلفات نظامی می بود . یعنی افرادی که سلاح بدست در میدان جنگ حضور داشتند و البته فقط شامل ژاپنی ها هم نمی شد و تلفات آمریکایی ها هم محسوس می بود . اما تلفات بمب اتم شامل فقط ژاپنی ها و اکثرا زنان و کودکان بی گناه شد. چرا که مردان در میدان های جنگ ساحلی متمرکز بودند و شهر ها پناهگاه بی دفاعان و مجروحان بود. ضمن آنکه تلفات اثرات رادیو اکتیویته بر مردم این دو شهر در طی بعد از جنگ اگر بیشتر از یک میلیون نباشد چندان هم پایین تر نیست . اگر تلفات زیست محیطی1 را نیز بدان بیافزاییم سئوال این است که آیا کوچکترین منطقی برای انجام این وحوشت بی سابقه باقی می ماند .

5-      هدف ادعایی برای استفاده از بمب اتم ترساندن دولت ژاپن بود تا اشغال ژاپن تسریع شود . برای همین تعدادی از سیاستمداران و دانشمندانی که هنوز بارقه ای از انسانیت در آنها مانده بود به دولت آمریکا پیشنهاد کردند تا بمباران با اطلاع قبلی صورت گیرد تا تلفات غیر نظامی بسیار کاهش یابد اما دولت "ترومن" رئیس جمهور وقت با استدلال اینکه ممکن است ژاپنی ها تمام اسیر های آمریکایی خود را به آن شهر منتقل کنند و در این عملیات چند آمریکایی هم کشته شود با این پیشنهاد مخالفت کردند . آری در انتخابات ریاست جمهوری آینده حزب رقیب می توانست از این بهانه برای فاتح شدن استفاده کند.

6-      اما نکته ای که بیش از همه برای من به عنوان یک دانش آموخته فیزیک دردناک است این است که آمریکایی ها سه روز بعد از هیروشیما ، ناکازاکی را نیز بمباران کردند بدون اینکه وقت مناسبی برای اثر گذاشتن ارعاب عمومی شان بر مردم و تحت تاثیر قرار گرفتن دولت ژاپن برای پذیرش تسلیم بدهند . در واقع آمریکایی ها آنقدر سریع این کار را انجام دادند که گویا تنها هدف این بود که مبادا ژاپن به زودی تسلیم شود. اگر بدنبال دلیل هستید پس این اطلاعات را مرور کنید. در این دو عملیات دو نوع مختلف بمب اتمی اورانیومی و پلوتونیومی بکار رفت و بمب اول که اورانیومی بود باعث کشتار بیشتری شد و با اینکه جمعیت هیروشیما نصف ناکازاکی بود اما سه برابر کشته داد . مسئله این است که برای پروژه ای با هزینه 25 میلیارد دلار آن هم در آن سالها و در حین جنگ که همه چیز باید با سرعت انجام شود دلیل منطقی برای اینکه دو نوع بمب ساخته شود وجود ندارد چرا که باعث تصاعد هزینه ها و افزایش زمان می گردد  . اگر یک نوع بمب به خوبی می توانست وظیفه اش را انجام دهد چرا باید دو نوع ساخته شود.اگر درنظر بگیریم که دانشمندان  برجسته ای که نوابغ جهان آنروز محسوب می شدند - از جمله فرمی و اوپنهایمر - ناتوان از تخمین قدرت بمب ها نبودند ؛   به این نتیجه می رسیم که  استفاده از هر دو بمب  و آنهم با فاصله ی کم برای این بود که اگر ژاپن سریعا تسلیم شد هیچ کدام از دو بمب روی دستشان امتحان نشده باقی نماند  . بله آمریکایی های علم دوست برای افزایش دانسته های خود بمب های خود را بر سر مردم بی دفاع امتحان می کردند  2 .  آمریکایی ها حتی بمباران ها را در مناطق ساحلی انجام ندادند تا تلفات به چند هزار نظامی تقلیل یابد که باز هم می توانست باعث ترس دولت ژاپن و تسلیم آنها شود ، آنها می خواستند کابرد بمب هایشان را در شهر ها ببینند و چند صد هزار نفر کشته و زخمی و نیم سوخته  قربانی آزمایش علمی آنان شدند. حتی شایعاتی وجود دارد که پس از پایان جنگ بعضی ها تیم سازنده را سرزنش کردند که چرا به موقع بمب هیدروژنی را آماده نکرده بودند تا آن نیز در جنگ بر سر مردم بی گناه امتحان شود.

7-      زمانی این بمباران اتفاق افتاد که شوروی قصد اشغال ژاپن را داشت و در حال آمادگی برای حمله به "منچوری" بود  ( این حمله دقیقا بین دو بمباران اتفاق افتاد) و این بمباران بدون اطلاع شوروی انجام شد . امری که از دیدگاه برخی تحلیلگران اولین پایه جنگ سرد محسوب می شود. در واقع این حمله بیش از آنکه نا بودی ژاپن را پیگیری کند برای جلوگیری از قدرت یافتن شوروی کمونیست بر ژاپن و زهر چشم گرفتن از رفیق دوران جنگ و رقیب پس از جنگ بود . البته نکته مهم دیگر اثر این بمباران در تحت سلطه گرفتن جامعه بین الملل و تشکیل پایه های حکومت زور مدارانه آمریکا و دیگر فاتحان جنگ بود . چه کسی می تواند در برابر قداره کشان سر مست از پیروزی عرض اندام کند . مخصوصا که اوج وحوشت آنها در ژاپن چراغ قرمزی برای همه کسانی است که نمی خواهند نوکری دست به سینه برای آنها باشند . این سوال خیلی هاست که اگر بمب اتم نبود آیا ممکن بود اکثر کشور ها با قانون متوحشانه " حق وتو" در آن زمان موافقت کنند .

و در آخر ذکر این سخن نغز خالی از لطف نیست که  "  تاریخ را فاتحان جنگ ها می نویسند. " معلوم است اگر آلمان نازی فاتح جنگ جهانی دوم بود حالا چه کسی شر مطلق و چه کسی نجات دهنده جهان محسوب می شد.

 

پانوشت :

 

1-      برای دریافتن اوج تلفات انسانی و زیست محیطی بمب اتم بر مردم ژاپن یک جستجوی ساده در اینترنت کافی است . تعدادی از آنها در منابع نوشتار آورده شده است .

2-      همانطور که در حال حاضر عراق ، افغانستان و فلسطین و البته تازگی ها یمن آزمایشگاه سلاح های مخوف آمریکایی و انگلیسی است .

منابع :

1-      http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page_ref_id_maganize=222

2-    http://www.tebyan.net/nutrition_health/society_health/health_news/2008/8/6/71648.html

3-                                        http://www.magiran.com/npview.asp?ID=2013763         

4-                                  http://www.irtt.ir/articles/nuclear_power/post_359.php

 

 

/ 0 نظر / 16 بازدید